3 otázky na pana Ing. Tomáše Hluštíka, člena Zastupitelstva obce Římov

Vážený pane inženýre,

jelikož jste dosud neodpověděl na dotazy týkající směrnice o zadávání veřejných zakázek, dovoluji si Vás poprosit o odpověď na následující otázky..

Pustíte mě do účetnictví obce?

Vaše odpověď v komentáři u článku je poměrně rozporuplná. Píšete, že nahlédnout do účetnictví obce mohu, v jiné části Vašeho komentáře píšete, že nemohu, konkrétně..

.., že podle Zákona o obcích a podle Zákona o svobodném přístupu k informacím mám na nahlédnutí do účetnictví v omezené míře právo, ale, cituji Vás: „Bohužel nikdo Vám bez souhlasu například nějakého imaginárního občana pana Vopršálka nemůže ukázat dokument, ze kterého byste vyčetl, kolik a kdy zaplatil za popelnice, že koupil pozemek od obce, že prodal pozemek obci, že koupil od obce dřevo, nebo že třeba dostal pokutu za rušení nočního klidu.“

To by ale pro mě znamenalo, že se do účetnictví obce podívat nemohu, jelikož mě zajímá KOMU a za KOLIK se prodává obecní majetek a KOMU a za JAKÝCH podmínek se přidělují veřejné zakázky.

Upřesním tedy moji původní otázku a prosím konkrétní odpověď..

1. Pustíte mě do účetnictví obce? Chtěl bych nahlédnout do všech listin v účetnictví obce Římov, zejména do smluv, výpisů z bankovních účtů obce, daňových dokladů a všech souvisejících dokumentů za maximální možné časové období zpětně. Zajímá mě především, co, za kolik a komu obec prodala. Jaké veřejné zakázky a komu obec přidělila, za jakých podmínek?

Prosím o konkrétní odpověď na moji otázku/žádost. Tedy, zda-li mi požadované dokumenty poskytnete k nahlédnutí? Popřípadě, které dokumenty k nahlédnutí neposkytnete a z jakého důvodu? Kdy mohu přijít – kdy budou požadované dokumenty připraveny k nahlédnutí?

2. Napsal jste v souvislosti se směrnicí o zadávání veřejných zakázek, že, cituji: „… je tedy v zájmu obce nějaká jasná pravidla stanovit.“ Pokud vím, jste členem Zastupitelstva obce Římov od roku 2006 a sám píšete, že směrnice o zadávání veřejných zakázek, defakto stejného obsahu, platí již několik let. Jaká jasná pravidla jste za tu dobu v zastupitelstvu Vy osobně navrhl?

3. Uvedl jste, že jste měl ohledně kritiky směrnice nějaká jednání. O jaká jednání šlo, úřední nebo neformální? S kým jste jednal a jaká byla stanoviska zúčastněných osob? Byl z jednání sepsán nějaký záznam?

Děkuji předem za Vaše odpovědi a jsem s pozdravem

Milan Mikeš

 

Be Sociable, Share!
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “3 otázky na pana Ing. Tomáše Hluštíka, člena Zastupitelstva obce Římov

 1. Pane magistře,
  pokud na mne budete mít nějaké otázky jako na člena ZO, obracejte se na mne prosím přes oficiální adresu obce, protože opravdu necítím povinnost pravidelně sledovat tyto vaše soukromé stránky.

  K vaší první otázce.
  Pokud mi vyčítáte rozporuplnou odpověď, že někde píšu o tom, že můžete nahlédnout do účetnictví, a jinde to zas popírám, tak jste můj příspěvek nečetl pozorně, protože tam nic takového není.
  Znovu vám tedy zopakuji, že
  a) podle Zákona o obcích máte právo nahlédnout do tam vyjmenovaných dokumentů v jejich nezměněné podobě, můžete si je okopírovat nebo udělat výpisky. A také nesete sám odpovědnost pokud budete dál šířit osobní údaje jiných občanů, které takto získáte.
  Když to aplikuji na vaše požadavky, tak např. o tom komu a za kolik se prodává obecní majetek, rozhoduje ze zákona zastupitelstvo, pořizuje se o tom zápis, ten máte právo vidět v původní podobě. Zjistíte tedy kdo a za kolik.
  To samé se týká třeba i výběrových řízení. Tak jaké tajnosti?
  O čem tedy mají zastupitelé hlasovat? Nemají vám co dovolovat ani zakazovat. Máte na to prostě právo.
  Už jste to někdy udělal a bránil vám někdo?
  Pokud ano, pak budu první, kdo se bude zasazovat o nápravu v této věci.
  Pokud ne, tak je jen vaše vina, že dosud nemáte přehled třeba o prodejích majetku a výběrových řízeních, které vás zajímají.

  b) na ostatní informace, které nejsou vyjmenované ve výše zmíněném zákonu máte nárok jako kterýkoli občan v zemi na základě Zákona o svobodném přístupu k informacím. Tady ale už zákon vysloveně uvádí nutnost ochránit osobní údaje jiných osob a tyto údaje mají být před poskytnutím informace z dokumentů odstraněny. Navíc o tyto informace musíte požádat náležitou formou, postup naleznete v dříve poslaných odkazech.
  Osobně se domnívám, že v účetnictví může být podobných citlivých údajů docela mnoho.
  A všimněte si prosím, že píšu DOMNÍVÁM a neprezentuji svůj názor jako jediný správný.
  Znovu také opakuji, že z toho důvodu jsem vznesl dotaz na Úřad pro ochranu osobních údajů, jak správně postupovat. Až dorazí odpověď rád vás s ní seznámím.
  Na vaši otázku ale nemohu odpovědět, protože nemám vůbec žádnou pravomoc vám účetnictví ukazovat. Musíte se obrátit na obecní úřad.
  Za sebe nemám problém s tím, aby vám ukázali cokoliv, pokud tím neporuší nějaký zákon, jak zmiňuji výše.

  K otázce číslo dvě.
  Kde prosím tvrdím, že jsem navrhoval nějaká jasná pravidla.
  Já jsem psal, že:
  “ Zákon o zadávání veřejných zakázek totiž zakázky pod
  1 000 000,- Kč bohužel krom obecných pravidel transparetnosti atp. neřeší a je tedy v zájmu obce nějaká jasná pravidla stanovit.“

  Některé termíny jako např. „předpokládaná hodnota zakázky“, které vám nebyly jasné, protože jste se před napsáním svého článku neobtěžoval přečíst si Zákon o zadávání veřejných zakázek, jsem se vám pokusil objasnit.
  Vysvětlovat termíny „cena nepřesáhne“ nebo „cena od do“ mne nějak nenapadlo. Přijde mi to jako jasné matematické pravidlo.
  Pokud vám je i nadále něco nejasného, mohl jste se zeptat.
  Nevylučuji, že bychom spolu třeba objevili něco, co by stálo o upřesnění nebo vylepšení. To už jsem vám však také psal, ale krom toho, že mám na směrnici nějaký svůj osobní zájem, jsem se od vás žádnou novou informaci zatím nedověděl.
  A znovu zde opakuji to co v jiném mém příspěvku.
  Podobná pravidla má ve své směrnici i Ústavní soud a doporučuje je organizace Transparency International.
  Co víc k tomu mám dodat?

  K otázce číslo tři.
  Směrnicí se zabýval Kontrolní výbor.Stejným způsobem se zabývá třeba i vydávanými Obecně závaznými vyhláškami atp.
  Je zhotoven zápis.
  Na tento zápis se vztahuje bod a) v odpovědi na první otázku.

  • Vážený pane inženýre,

   vždyť by jen stačilo napsat, pokud byste myslel vážně Vámi podporovanou transparentnost, toto:

   Přijďte v úředních hodinách na obecní úřad, můžete se samozřejmě podívat do účetnictví, nemáme co skrývat.

   Pak bych Vám věřil. Namísto toho zde ale píšete „litanie“ co jde a co nejde, že se do účetnictví obce mohu podívat, ale jen v omezené míře. Jak je to moje chyba, že si to nezjistím, že si mám poslat oficiální písemnou žádost na obec atd.

   Vážený pane inženýre, pokud by bylo vše s obecní hospodařením v pořádku, jak se mi stále snažíte vysvětlit a pokud bychom žili ve skutečném právním státě, potom by byly všechny listiny (smlouvy, faktury ad.) týkající se hospodaření s penězi daňových poplatníků ZVEŘEJNĚNY NA INTERNETU – v tomto případě na oficiálních stránkách obce Rimov.cz, aby se každý, kdo má zájem, mohl podívat, jak se nakládá s veřejnými prostředky.

   Namísto toho se Vy a Vám obdobně smýšlející lidé ohání pseudo-bolševickými „právními předpisy“ tohoto kleptokratického zřízení. Přitom, kam nás tyto kleptokratické zákony dovedly, snad všichni vidí.

   Připadá mi, že v zákonech hledáte jen překážky, proč informace neposkytnout. Vyberu pouze jeden z Vašich opakovaně používaných argumentů, proč informace neposkytnout a to je: ochrana osobních údajů. Já si na rozdíl od Vás a dalších obhájců kleptokratických předpisů (v tomto státě PLATNÝCH) myslím, že kdo obchoduje se státem resp. VŠEMI státními organizacemi, musí počítat s tím, že STÁT BUDE VŠE ZVEŘEJŇOVAT, jinak je to podvod vůči daňovým poplatníkům! Pokud stát téměř nic podstatného nezveřejňuje, ale pouze argumentuje různými výmluvami proč to nejde, prakticky jen občanům sděluje, že něco kryje, potažmo, že krade.

   Vzhledem k obsahu Vámi zveřejněných příspěvků resp. neuvedení požadovaných informací na Rimov.info, navštívím obecní úřad někdy v úředních hodinách a pokusím se požadované informace zjistit.

   S pozdravem
   Mikeš M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *