Pálit, nebo nepálit?

Jak se vám líbí, když poblíž vašeho obydlí někdo pálí listí, větvě a kdoví co ještě? Jste zastánci nebo odpůrci pálení na otevřených ohništích v blízkosti bytové zástavby?

Pálení listí, větví. Pálení odpadu je zakázáno!

Pálení odpadu je zakázáno! Zdroj foto:  www.ostrov.cz

Občanský zákoník řeší problematiku pálení v § 1013 – „vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku„. Z uvedeného paragrafu vyplývá, že V BLÍZKOSTI BYTOVÉ ZÁSTAVBY SE PÁLIT NESMÍ, protože nikdo nemůže vědět, jakým směrem se bude z ohniště dýmit a kam spadnou toxické imise.

Kromě výše uvedeného je nepříjemný i samotný zápach z kouře v bytě. Zvláště textilie si tento kouřový odér udržují poměrně dlouho, což znamená praní záclon po každém větším vykouření bytu.

Zvláštní specialitkou některých sousedů pak je pálení po dešti, nebo i za deště. Večer na zahradě zapálí zmoklý odpad a spokojeně odjedou domů dýchat čerstvý vzduch 🙂 Ohniště pochopitelně dýmí až do druhého dne (minimálně) a je o „vesnickou idylku“ postaráno.. Trvá zpravidla několik dní, než se dům podaří vyvětrat, pokud do té doby znovu někdo nezapálí. To, že se zapálený oheň nesmí nechat bez dozoru osoby starší 18 let nikoho netrápí, dokud se nic nestane. Kdo má „to štěstí“ na sousedy, kteří rádi pálí, ví, že i vyhaslé spáleniště zapáchá v okolí ještě několik dní po uhašení.

Napadne vůbec tyto lidi, že znepříjemňují život sousedům?

Závěrem nutno v této věci podotknout, bez ohledu na jakékoliv právní předpisy, že slušný člověk v blízkosti rodinných domů nezapálí. To udělá pouze někdo, komu je zatěžko odvézt kolečko s listím do poblíž se nacházejícího kontejneru na bioodpad. Přitom jsou obce od 1.1.2015 povinny zajistit pro domácnosti místa pro odkládání bioodpadů – ukládá jim to zákon o odpadech č. 229/2014 Sb. Obce však v tomto smyslu své občany neinformují, popřípadě je informují tak, že přistavený kontejner na bioodpad je tam umístěn díky záslužnému činu starosty apod. Někteří starostové navíc pálení bioodpadu podporují, popř. tento problém bagatelizují. Nějaké zatěžování občanů imisemi je vůbec netrápí.

Vyjádřit vlastní názor na toto téma můžete níže v anketě i v komentáři..

MM

Be Sociable, Share!
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *